Webové stránky jsou součástí projektu Active Brain

KLÍŠŤKOVÝ – PINZETOVÝ ÚCHOP

TRHEJ, trhej, trhej ….

Je to tak. Málokteré předškolní dítě umí trhat papír. Co je na tom chytit kus papíru a roztrhnout ho?

K tomu, aby to děti zvládly, potřebují umět tzv. klíšťkový nebo-li pinzetový úchop a rotační protipohyb rukou. Jedno nebo druhé bývá problém. Děti dostanou papír do ruky a mají jej natrhat na proužky. Úchop je pro dobré vzládnutí důležitý. Papír různě překrucují nebo ho chtějí roztrhnout tak, jako by tahaly za lano, kdy ruce jdou směrem od sebe.

Co s tím?

  • Je vhodné při hrách, např. s míčkem zkoušet různé rotační pohyby, jako kdyby roztáčely káču, tak roztáčí míček a různě ho posílají.
  • Potom můžete vzít dalekohled, nejlepší je kaleidoskop s barevnými střípky a protáčet ho, když se do něj díváte.
  • Najděte doma něco válcovitého (úzkou trubku od role hygienických ubrousků) a nechte děti, ať ji chytí shora a protáčí ji.
  • Zkoušejte rolovat papír do ruličky, tajné sdělení, které převážete mašličkou nebo na něj navléknete gumičku, aby se nerozmotalo.

Pestrá paleta úchopů a rotačních pohybů ruky a zápěstí umožňuje dětem lepší manipulaci s předměty. Lépe si poradí s aktivitami, kde potřebují malé pohyby prstů a koordinaci. Dokáží potom lépe obsluhovat přístroje, připravovat si svačiny, postarat se o oblečení, odemykat apod. Tyto dovednosti se zkrátka promítají do jejich samostatnosti v životě. Není to pouze o tom, že „potřebují“ umět roztrhnout papír. Možná by se právě bez této činnosti obešly 🙂

Konkrétní hry a aktivity na procvičení pohybů ruky najdete v 6. týdnu našeho on-line kurzu Abeceda prvňáka. Jedná se o video Hry s míčky. Tyto hříčky pomohou dětem zvládat obloučky a kličky při psaní.

Ukázková lekce ZDARMA

Přikládám ještě jeden video námět, jak si klíšťkový úchop nacvičit. Jde o to, naučit dítě chytit papír za hranu, tam dát k sobě obě ruce, kdy palec s ukazováčkem tvoří okýnko a potom udělat ten natrénovaný protipohyb.

 

 

Nechte děti tvořit, vymýšlejte činnosti, kde TRHAJÍ a naučte je, jak na to. Budou to dozajista potřebovat při různém spektru činností, nejen při trhání 🙂

Pokud vidíte, že to s úchopy, jemnou motorikou a uvolněností rukou není ono, tak se podívejte na on-line kurz Hravé psaní, ve kterém najdete videa k základům správných návyků ke psaní a hry na rozvoj motoriky.

Jestli si chcete vše vyzkoušet v praxi, tak Vás zvu na praktický workshop v Brně, na ulici Štefánikova 29, který proběhne 13. ledna 2017. Více informací získáte zde. Těšíme se na Vás.

Můžete také využít skype či osobní konzultace nebo mne kontaktovat s dotazy na e-mailu poradna@activebrain.cz . Ráda poradím, co s tím, aby děti byly spokojené a netrápily se při těchto činnostech.

Mějte krásný den s natrhanými papírky 🙂

 

Ludmila Leinweberová
Je speciální pedagog a specialistka na fungování lidského mozku. Zabývá se vlivem mozku na zlepšení školních výkonů i vyrovnanějšího chování. Je trenér paměti, nalézá často nečekané cesty a způsoby pro její zlepšení. Učí děti i dospělé lépe pochopit sebe samé a stát se odolnějšími vůči stresu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů