Webové stránky jsou součástí projektu Active Brain

Zrakové rozlišování, základ učení?

Nesmysly vždy potěší …

V předškolním věku všichni hovoří o tom, jak je zrakové rozlišování důležité. A co v první, druhé a třetí třídě? Potřebují to děti procvičovat? Považuji to za stejně důležité, je to základ pro celý proces učení.

U zrakových cvičení, děti vyhledávají

  • tvar či symbol, který do řady nepatří
  • tvar či symbol, který je shodný se zadáním
  • pozičně odlišné obrázky
  • shody či rozdíly na dvou obrázcích
  • chybějící části na obrázcích
  • co se změnilo – uspořádání, barva, tvary atd.

Tato cvičení pomáhají zvýšit kvalitu čtení, která je na úrovni zrakového vnímání postavená (.. a nejen zrakového vnímání).  Pokud tato cvičení zařazujete, tak děti nezaměňují tak často osově souměrná nebo podobná písmenka, rychleji fixují pozici písmen ve slově, stejně jako slabiky a krátká slova v textu. Lépe se orientují v textu i na stránce knih a tím se zvyšuje také tempo čtení.

Procvičování zrakového vnímání nemusí být nuda. Zábavou se mohou stát různé popletené či nesmyslné obrázky, u kterých se děti nasmějí. Jeden takový jsem pro Vás našla. Můžete ho využít jako malou mini – přestávečku, když jdou domácí úkoly pomalu, nebo může sloužit jako motivace, když úkol bude hotový. Více tipů najdete zde.

Spojte radost s užitkem a uvidíte, že se dětem bude lépe číst. Ověřené video náměty a další pracovní listy najdete také v jedinečném on-line kurzu Abeceda prvňáka. Neváhejte nahlédnout, radost z učení čeká i na Vaše děti.

Ukázková lekce ZDARMA

Mějte nádherný den a těším se zase někdy u legračních obrázků  …. U nás na lednici visí loňský dopis z tábora s velkým smajlíkem přes celý formát A4 a s jednou kratičkou větou. Máte i Vy nějaký na lednici? Napište mi, ráda se dozvím.

Loučím se jen na chvíli, protože pro Vás chystám další novinky ve formě kurzů a přednášek a brzy se Vám s nimi pochlubím 🙂

Ludmila Leinweberová
Je speciální pedagog a specialistka na fungování lidského mozku. Zabývá se vlivem mozku na zlepšení školních výkonů i vyrovnanějšího chování. Je trenér paměti, nalézá často nečekané cesty a způsoby pro její zlepšení. Učí děti i dospělé lépe pochopit sebe samé a stát se odolnějšími vůči stresu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů