Webové stránky jsou součástí projektu Active Brain

Vůně a mozek – podpora paměti

Smutná, Leinweberová, mozek, učení, relaxace

 

Náš čich je jediným smyslem, který vysílá informace přímo do mozku.

Ze dvanácti nervových zakončení, která vstupují do mozku jedině tento čichový nerv prochází do mozku bez předchozího zpracování. Výzkumníci objevili, že některé vůně zvyšují schopnost učení, tvořivosti a myšlení. Jiné vůně zvyšují pozornost a učení. Mini vhled do aromaterapie pro učení.

Dnes se podíváme na paměť

Výzkumní pracovníci testovali dobrovolníky při pokusech s naší pamětí. Jedna polovina viděla páry obrázků na monitoru a zároveň ji nechali vdechovat růžovou esenci, druhá polovina pak měla to samé činit v dobře větrané místnosti bez jakékoli vůně. Všichni zúčastnění spali v laboratoři, polovina opět při vdechování esence, druhá část bez jakýchkoli pachů.

Ke kladnému výsledku bylo nutné s esencí i spát, aby výsledek byl pozitivní. Tito lidé měli největší úspěšnost.

Ti kteří jen měli aroma k učení bez esence při spánku nemělo to na jejich paměť žádný vliv.

Druhý den se všichni dobrovolníci účastnili testů, během nichž měli rozpoznávat obrázky na monitoru a jejich správné umístění. Vynikající skóre dosáhly osoby, které se učily rozložení  při vdechování esence a které také při vdechování aroma usínali.

Vůně ovlivňuje náš hipocampus to je  část mozku, která je zodpovědná za emoce a paměťové procesy. Když je stimulována vůní během učení i spánku, pak se kapacita paměti zvýší.

Vyzkoušela jsem to opakovaně a je to příjemné. Měla jsem pocit otevřené hlavy. A výsledky – měřené je nemám, ale učení mi šlo od „hlavy“ dobře 🙂

Růže a mozek paměť, učení

 

Ludmila Leinweberová
Je speciální pedagog a specialistka na fungování lidského mozku. Zabývá se vlivem mozku na zlepšení školních výkonů i vyrovnanějšího chování. Je trenér paměti, nalézá často nečekané cesty a způsoby pro její zlepšení. Učí děti i dospělé lépe pochopit sebe samé a stát se odolnějšími vůči stresu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů