Webové stránky jsou součástí projektu Active Brain

Uvolnění ruky před psaním

psaní, grafomotorika, uvolnění ruky, Smutná

Proč je uvolněné psaní tak důležité?

Vidíme to každý den, kdy naše děti přijdou ze školy. Otevřete písanku, pracovní sešit a deníček a vidíte, co vše přibylo. Děti se bez psaní neobejdou. A co když se jim nedaří? Často stojí za neúspěchem při psaní nebo bolesti ruky to, že děti neumějí dostatečně uvolnit paži, zápěstí a prsty a volně s nimi pohybovat, plynout po papíře. Někdy si toho ani paní učitelka v počtu dětí ve třídě nevšimne a tak se děti trápí celé první pololetí. V momentě, kdy psaní začíná být náročnější, začnou se psát první diktáty písmen a slabik, se začínají problémy kupit. S tím se spojuje nepohoda jak ve škole, tak při psaní domácích úkolů.

Způsobů, které vedou k odstranění takových problémů je několik. Jako první Vám ukážu, jak uvolňovat celou paži a pomoci si cvičením, které můžete provádět doma několikrát týdně. Není to náročné, jen přilepíte papír na dveře či na stěnu, připravíte tužku, voskové bločky nebo pastelky a můžete začít. Hry na uvolnění ruky pomáhají dětem uvědomit si své tělo, pohyby a to, zda jsou jejich pohyby ztuhlé – zaťaté nebo uvolněné. To lze přenášet také do práce u písanky a instrukcí, které dětem dáváte při psaní domácích úkolů.

V tomto videu uvidíte tip na krátkou hru se zaměřením na uvolnění ruky před psaním.

Ludmila Leinweberová
Je speciální pedagog a specialistka na fungování lidského mozku. Zabývá se vlivem mozku na zlepšení školních výkonů i vyrovnanějšího chování. Je trenér paměti, nalézá často nečekané cesty a způsoby pro její zlepšení. Učí děti i dospělé lépe pochopit sebe samé a stát se odolnějšími vůči stresu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů