Webové stránky jsou součástí projektu Active Brain

Sedni na židli a piš!

domácí úkoly, sluchové vnímání, Abeceda prvňáka

Jak dostat děti k domácímu úkolu?

Volám tě už po sté, co ten úkol?

Domácí úkoly mají děti dnes a denně. Někdy mě až děsí, že i v nižších ročnících děti stráví u úkolů klidně dvě hodiny. Naprostým šokem pro mne bylo vyjádření jedné maminky, která má syna v první třídě: „No, nevím, jak bych to dělala, kdybych nepřišla z práce už ve 14 hodin. Tomášek má každý den 6 – 8 úkolů.“ … To mi připadá opravdu PŘEHNANÉ.  Stres, únava a nechuť potom převyšují efekt domácího procvičování.

Rodičů, kteří se na mě obrací o radu, je opravdu hodně. Mají zájem o to, aby školní dny byly více v pohodě. V minulém týdnu mi volala zoufalá maminka a popisovala kolotoč, který už jí nebaví a vyčerpává: „Kluk je chytrý, ale přimět ho sednout si na zadek u úkolů je nadlidský výkon. Slíbila jsem mu minifigurku za každý den, kdy to napíše, ale je to dost drahý způsob. Jak na to?“

Netrapte se a nezoufejte si. Můžete vyzkoušet krátký a nenáročný trik, který u mě doma zabírá a myslím si, že pomůže i Vašim dětem.

Vábivé zvuky

Přivoláme dítě zajímavým zvukem. U nás je oblíbené pustit písničku, Janička většinou protančí cestu ke stolu a Tom si už úlohy řeší sám, ale dříve se moc rád dal do zpěvu.

Výhoda, začínáte pozitivně!

Někdy jsem používala sluchové hádanky a ty jsou u nás v oblibě stále. Napřed jsme si je poslechli společně, až byl jeden úkol hotový, tak přišla hádanka – co jste slyšeli? A po dalším úkolu, kdy bylo potřeba se trošku protáhnout, jsem zase pustila zvuk a k tomu zahrála pantomimu … věřte, předvést bagr je velká legrace. Jen zvažte, jaký úkol necháte nakonec, protože po tom řádění se vrátit k učení, může být těžké.

Pokud domácí úkoly nebudou jen o sezení a psaní, děti budou lépe a ochotněji spolupracovat.

Tipy a video návody, které prozáří domácí přípravu, na vás čekají v on-line kurzu Abeceda prvňáka.

Ukázková lekce ZDARMA

Děti si často stěžují na málo legrace a žertů s rodiči. Kde se vyřádit s dětmi než doma? Jakým způsobem lákáte děti ke psaní úkolů? Jeden námět na oblíbené zvuky.

Víte, že smích uvolňuje stres? … Nejen dítěte, ale i ten Váš, nahromaděný z pracovního týdne. Dopřejte si každý den dávku SMÍCHU.

Pokud vnímáte, že i přes tento tip je obtížné naladit dítě na úkoly a vše zvládnout tak, aby úkoly byly hotové, tak se mi ozvěte. Pomohu Vám naladit se na správnou vlnu 🙂 Ráda si přečtu a odpovím na e-mailu lida@activebrain.cz .

Ludmila Leinweberová
Je speciální pedagog a specialistka na fungování lidského mozku. Zabývá se vlivem mozku na zlepšení školních výkonů i vyrovnanějšího chování. Je trenér paměti, nalézá často nečekané cesty a způsoby pro její zlepšení. Učí děti i dospělé lépe pochopit sebe samé a stát se odolnějšími vůči stresu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů