Webové stránky jsou součástí projektu Active Brain
Pravá nebo levá? Už několikrát jsem ti říkala, abys tu tužku nepřehazoval z ruky do ruky!
Podle převahy užívaného orgánu rozlišujeme leváctví, praváctví nebo ambidextrii (tj. nevyhraněnou lateralitu), kdy dítě používá v průběhu rozličných aktivit obě ruce. Lateralita se výrazně vyhraňuje kolem 4. roku a utváří se až do nástupu do školy. Lateralita je odrazem stranové nesouměrnosti mozku. Dítě začně upřednostňovat jeden z párových orgánů tj. ruku, nohu, oko, ucho. Vykonává určité činnosti raději a lépe jednou rukou. Výrazně se preference ruky projeví při složitějších a motoricky náročnějších činnostech. Např. při stavění vysokého komínku z drobných kostek, zapínání malých knoflíků, vytváření obrázku ze zažehlovacích korálků.
Máte prvňáčka, který ruce při činnostech hodně střídá a u psaní pořád není jasné, kterou rukou bude psát? Toto je složitá oblast a s nevyhraněnou lateralitou mohou mít na začátku školní docházky obtíže nejen ve psaní. V těchto případech je vhodné udělat zkoušku laterality v pedagogické poradně a využít podpůrné prvky při domácí přípravě i ve škole. Na základě výsledků zkoušky se určí, kterou rukou dítě bude psát. Tím se zvolená ruka více vytrénuje a psaní nebude takový problém.
A jaké drobnosti pomohou dětem s nevyhraněnou lateralitou ? Co se mi osvědčilo?
Pokud Vaše dítě řeší tento problém a chtěli byste se dozvědět více, tak mě neváhejte kontaktovat na e-mailu milada@activebrain.cz . Můžeme udělat zkoušku laterality a poradím Vám tipy, jak vše podpořit.
Máte dotaz? Ptejte se.