VÍTE, JAK SE VAŠE DÍTĚ SAMO HODNOTÍ?

Jak na sebe pohlíží?

Jak vidíte Vašeho prvňáčka? Víte, co vše dokáže, kde jsou jeho silné a slabé stránky? Pravděpodobně ano. A tuším, že se podle toho snažíte nějaké činnosti uspořádat a podporujete ho. A jak to vlastně mají Vaše děti? Přijdou do 1. třídy, někdy vyplašené méně, někdy více a neví co s tím. Zvládnou vše, co je čeká? Věří si?

Máme pro Vás, respektive pro Vaše dítě, malý testík.

 • 1
  Nakreslete dítěti na čistý list papíru, zleva doprava, schodiště s deseti schůdky.
 • 2
  Potom se uvelebte na nějakém klidném místě doma a projděte si ho s dítětem.
 • 3
  Vysvětlete mu, že na tom schůdku úplně dole stojí holčičky a kluci, kteří nejsou tak moc šikovní, hodní a často zlobí, křičí, nechovají se pěkně k ostatním dětem, učení jim moc nejde a neposlouchají.
 • 4
  O schůdek výše jsou děti, kterým se i něco trošičku podaří, chovají se o trochu lépe, než ti na prvním schůdku, mají i nějaké kamarády a ve třídě to s nimi ujde. I když to není nic moc.
 • 5
  A tak pokračujte s vysvětlováním i dalších schůdků, aby dítě pochopilo, že čím výše na schůdcích jsme, tím lepší vlastnosti máme a jsme šikovnější.
 • 6
  A kdo je na tom nejvyšším schůdku? Tam jsou ti nejlepší kluci a nejlepší holčičky, kteří jsou chytří, snaží se všechno dělat nejlépe, jsou nejšikovnější, umí se chovat ke kamarádům, poslouchají paní učitelku a jsou prostě nej.
 • 7
  Poté se zeptejte svého dítěte, jestli by Vám řeklo, na jaký stupínek si stoupne. Jak se cítí, co si o sobě myslí. Který ten schůdek je pro něj. A ať samo sebe na ten schůdek nakreslí.

A jak tento krátký testík vyhodnotit?

Pokud je Vaše dítko na schůdku č.

0
0

tak si moc nedůvěřuje, vnímá se spíše jako neúspěšné. Nemá dostatek sebedůvěry.

Pokud je Vaše dítko na schůdcích č.

0
0

Je to takové to „zdravé“ ohodnocení. Dítě si je vědomo, že něco umí, zná a že zvládne některé činnosti samostatně.

Pokud je Vaše dítko na schůdcích č.

0
0

Pokud se dítě nakreslilo nad sedmý schůdek, tak buď neumí odhadnout jak na tom je, nebo si o sobě myslí, že zvládá většinu věcí a ve skvělé kvalitě. Je dokonalé. Pravděpodobně je pravda jinde a dítě přeceňuje své schopnosti a dovednosti.

Tip pro Vás:

Zajímavé určitě bude, pokud si tuto kresbu uschováte, na druhou stranu si napíšete např. poznámku o tom, co dítě o sobě řeklo a jak se  vnímalo. Potom připíšete datum, kdy jste testík dělali. Za pár let si jej můžete zopakovat a s dítětem probrat, jakou cestu ušlo a jak se posunulo ve vnímání sebe sama.

Přejeme Vám pohodové a spokojené děti,
které věří ve své schopnosti.

diagnostika, první třída Leinweberová, Smutná

Kurz
pohodové první třídy
Vás čeká!

Dejte dítěti nejlepší základ do života.