Webové stránky jsou součástí projektu Active Brain

Jak vybrat vhodnou knížku pro začínajícího čtenáře

Leinvweberová, Smutná, děti a čtení, český jazyk
Znáte ty chvíle. Děti si v první třídě začínají „louskat“ první knížku. Hledají, co které písmenko, slabika i slovo, znamená. Snaží se přečíst to, co jim pod ruku přijde. Ale není vždy cesta nechat je louskat jakoukoliv knížku. Když ji připravíme knížku podle toho, jak zdatní čtenáři jsou, tak zažijí hned u své první knížky úspěch a pohodu. Chcete to mít u Vás doma také tak? Čtěte dále a zjistíte praktické tipy, jak na to.
První čtení je pro děti velmi důležité. Čítanka je něco jiného, ale opravdová knížka do postýlky, to je ono. Hledala jsem a tato knížka mi přijde skvělá. Líbí se mi na ní velká písmena, která nejsou příliš ozdobná, na každé stránce tak maximálně pět vět, přehledně uspořádaných. Příběh knihy je poutavý, vtáhne Vás do děje a můžete si o něm krásně povídat. 
Kritéria pro první knížku pro děti – myslím na samostatné čtení dítětem 🙂
1. Velikost písma v knize – pro většinu dětí platí, čím větší, tím lepší.
2. Fronty písma – mnoho knih má tak ozdobné písmo, že dětem dělá problém je přečíst. Vyberte čitelné písmo.
3. Málo vět na stránce – nechceme dítě unavit.
4. Doporučuji útlou knížku, abyste za týden měli přečteno a mohli jste se společně těšit na další.
5. Dítě by mělo začít úspěchem! Proto vše přizpůsobte jeho možnostem a klidně vyberte i něco jednoduššího, co určitě s Vaší drobnou dopomocí, zvládne.
6. Některé děti chtějí, aby jim stranu přečetla napřed maminka. Ničemu to nevadí, až si bude jistější, tak rádo začne číst první 🙂
7. Běžte do postýlky o něco dříve, ať se Vám příliš neposune usínání.
8. Knížku nechte dítko prohlédnout již během dne, některé děti se rychle rozruší i pozitivním zážitkem, a pak nemohou usnout.
9. Knížku čtěte klidně opakovaně, my ji máme doma z knihovny už prodlouženou a známe ji nazpaměť 🙂
10. Dělejte to, co Vám a Vašemu dítěti dělá radost. Užijte si ty chvíle a nenechejte si je ničím vzít. Čtení se tak stane vaší společnou chvilkou a zastavením.
Toto doporučení je pro děti, které se čtením začínají. Desatero, o které jsem se s Vámi podělila, pomůže najít dětem pozitivní vztah ke knihám. Je mnoho dětí, které mohou již číst cokoliv, jsou zdatnými čtenáři.
NEZAPOMEŇTE, DÍTĚ MÁ KŘEHKOU DUŠI A JE CITLIVĚJŠÍ VE CHVÍLÍCH, KDY SE UČÍ NĚCO NOVÉHO.
Jaké tipy na knížky máte Vy? Díky za doporučení.

 

Ludmila Leinweberová
Je speciální pedagog a specialistka na fungování lidského mozku. Zabývá se vlivem mozku na zlepšení školních výkonů i vyrovnanějšího chování. Je trenér paměti, nalézá často nečekané cesty a způsoby pro její zlepšení. Učí děti i dospělé lépe pochopit sebe samé a stát se odolnějšími vůči stresu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů