Webové stránky jsou součástí projektu Active Brain

Jsou prázdniny, tak si dopiš sešit!

škola, Smutná

sešit dopisování

U nás jsou tento týden jarní prázdniny. Naše děti s nadšením zabouchly dveře školy. Rády si užívají volna, výletů do lesa, her, které se jim zlíbí a všeho, co nesouvisí se školou. A to hlavní samozřejmě je, že nemusejí dělat domácí úkoly. Jak krásná je představa, že si můžu zajít za kámošem nebo si zahrát fotbálek. Zkrátka prázdniny a ani jeden školní sešit. …. Jsou všat tyto dětské představy realitou?

Minulý týden jsem situaci s dopisováním sešitů probírala s jednou maminkou. Má doma prvňáčka, který pluje školními povinnostmi tak, jak se mu to právě hodí. Ptala se mne, jak mu učení doma uspořádat a jak celou přípravu do školy zvládnout. Probraly jsme toho opravdu hodně a vyřešily jak na systém v aktovce, uspořádání na stole, přehled denních aktivit a motivační systém. Tato témata spolu s návodnými videi najdete také v našem on-line kurzu Abeceda prvňáka.

Ukázková lekce ZDARMA

Nyní bych Vám ráda přiblížila jejich prázdninový příběh. Odvíjel se v tomto duchu:

„Co nevidím. Aktovku plnou sešitů na dopisování. Jeden sešit, druhý sešit, třetí sešit, pomalu se nestačím divit, kolik se jich tam vejde. A tak si říkám, jestli to moje dítko do té školy vůbec chodí. Co tam vlastně dělá? Dívá se z okna a pozoruje ptáčky, ořezává si ve vyučování pastelky, baví se s kamarádem nebo se houpe na židli a proto nepíše? Sešit má být vodítkem k opakování látky, tak proč tam toho je tak málo? Jdu se zeptat syna a dostávám odpověď, že to zkrátka nestíhá. Kulantní vyjádření, které mě v mojí úvaze moc neposunulo. Budu se muset zeptat paní učitelky.“

Zkrátka, co děti nestihnou ve škole, musí dodělat doma. A rázem se radost z prázdnin už tak neblyští. Co s tím? Mám pro Vás tři rychlé rady.

  • Tak se na to podíváme: Udělejte si s dítětem chvíli klidu a nechte ho, ať si z aktovky vše vyndá na stůl. Zeptejte se, co dělali ve škole a jestli by Vám mohl půjčit z pouzdra tužku. Na kousek papíru si napište, co Vás ten den čeká. Dítěti taky poraďte, ať si na svůj kousek papíru napíše, co má zařídit, aby vše v aktovce bylo tak, jak má. Uvidí, že máte také nějaké povinosti a nebude se cítit tak „samo“ v tom, co musí dodělat. Projděte si sešit za sešitem a zjistěte, co vše je potřeba dopsat. Ten, který je v pořádku, hned zastrčte zpátky, do aktovky. Sešit na dopsátní dejte stranou.
  • Udělejte si plán: Na papírek už si dítko poznamenaloo, co vše musí dopsat. Teď je dobré si rozvrhnout, kdy na tom bude pracovat. Udělejte si reálný plán, který den a ve kterou hodinu si k tomu sednete. Je samozřejmé, že taková činnost se dětem bude dařit nejlépe dopoledne. Pokud jste v práci, tak to směřujte co nejdříve v odpoledním čase.  Ve večerních hodinách jsou už děti unavené.
  • Slibte si malou odměnu: Na zmíněný lísteček s povinnostmi, týkající se školy, si dopište pod všechny ty zapsané odrážky nějakou drobnou odměnku. Může to být polštářová bitva, ovocná špízová svačinka nebo fotbálek. Pěkně to barevně nazdobte, aby to bylo vidět a děti vnímaly, že se mají na co těšit. Určitě je to povzbudí.

Toto jsou tři kroky, které mohou z dopisování sešitů vytvořit prázdninového přítele a ne boj s tím, že se to dětem nechce dělat. Osvědčených řešení, jak na takové situace, je v Abecedě prvňáka velké množství. Pokud si školu chcete užít s radostí, tak se k nám přidejte.

Přeji Vám i dětem hodně elánu a pohody k dopisování a hlavně hodně času, který bude opravdu PRÁZDNINOVÝ.

A kdybyste si náhodou nevěděli s něčím rady, tak Vám ráda pomohu a najdete mne na milada@activebrain.cz

Ukázková lekce ZDARMA

 

Ludmila Leinweberová
Je speciální pedagog a specialistka na fungování lidského mozku. Zabývá se vlivem mozku na zlepšení školních výkonů i vyrovnanějšího chování. Je trenér paměti, nalézá často nečekané cesty a způsoby pro její zlepšení. Učí děti i dospělé lépe pochopit sebe samé a stát se odolnějšími vůči stresu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů