Webové stránky jsou součástí projektu Active Brain

Proč mi to nejde?

„Já už fakt nevím, jak jí to vysvětlit! Týnka vůbec netuší, co se pod tou 3 skrývá. Má sečít 3 + 1 a zmateně na mě kouká. Taky začali ve třídě dělat rozklad a v tom plave úplně.“

Tak to je pár vět, které jsem včera slyšela od jedné maminky. Má holčičky, dvojčata, v první třídě. Neví co dřív, jak zorganizovat svoji práci, družinu, úkoly a domácnost. A do toho všeho TOTO! Ptáte se CO?

Bojují s matikou už v září. Jedna ze školaček, Týnka, neví, co si pod čísly představit. Setkává se s množstvím čísel a neví, co s tím. Nevytvoří si svůj obraz v mysli k číslu 3 – to jsou 3 kaštany nebo 3 pastelky nebo 2 rajčata a 1 paprika. Zkrátka si ještě nespojila význam s číslicí a proto jí nejde ani rozklad čísel. A co teď?

Nezoufejte a vytrvejte u činností, při kterých děti využívají manipulaci s předměty. Jde o tom, aby si děti neustále propojovaly počet konkrétních předmětů s číslicí a setkávaly se s tím co nejčastěji. Předměty, které máte v kuchyni nebo děti v pokojíčku, třiďte na hromádky. Děti se naučí vnímat počet a ne to, co počítají. Ovoce, zelenina, dobroty, vše se dá počítat.

TŘI znamená:

  • tři stejné předměty – hrušky
  • různé předměty – 2 hrušky, 1 jablko
  • různě veliké předměty – 3 různě veliké lžičky
  • různě dlouhé předměty – 1 tkanička, 1 provázek, 1 švihadlo
  • … zkrátka tři jsou tři 🙂 a k tomu děti potřebují dojít.

… A toto s dětmi procvičujte a procvičujte a  budete mít vyhráno.

Na tyto aktivity, kdy dítě chápe pojem čísla, se nabaluje také rozklad čísel. Komentované listy k rozkladu čísel s přírodninami jsem pro Vás připravila ke stažení. Stáhnout si je můžete zde.

A tím to nekončí, můžeme se vidět naživo 🙂 na praktickém workshopu v Brně na Štefánikové 29 v úterý 4. října 2016 od 16.30 hodin. Budeme se věnovat kaštánkovému učení.  Více informací zde.

A protože vím, že se matikou trápíte, tak Vám na pondělí nachystám pracovní listy k počítání.

A kdyby cokoliv, tak víte, že jsem tu s Vámi na e-mailu: milada@activebrain.cz nebo také na skypu, kdybyste se chtěli zeptat na věci kolem školy. Krásný podzim 🙂

Jukněte ještě na on-line kurz. Hravě řeší nejen počty, ale také češtinu a psaní.

 

Ukázková lekce ZDARMA

 

Ludmila Leinweberová
Je speciální pedagog a specialistka na fungování lidského mozku. Zabývá se vlivem mozku na zlepšení školních výkonů i vyrovnanějšího chování. Je trenér paměti, nalézá často nečekané cesty a způsoby pro její zlepšení. Učí děti i dospělé lépe pochopit sebe samé a stát se odolnějšími vůči stresu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů